Ergin Ataman: Anadolu Efes de rekabetin içinde olacak

Ergin Ataman: Anadolu Efes de rekabetin içinde olacak

 

Anadolu Efes’in başantrenörü Ergin Ataman, bu sene çalışmak istemediğini belirterek, “Güven duyduklarını belirttiler. Bu sezon çok çalışma taraftarı değildim, dinlenmeyi düşünüyordum. Efes olunca farklı. Kendi kulübümüz” ifadelerini kullandı.

Anadolu Efes, sezona başladığı antrenör Velimir Perosevic ile istenen performansı sergileyemeyince yollarını ayırdı. Anadolu Efes, kovulan Velimir Perosevic’in yerine Ergin Ataman’ı getirdi. Ergin 1999-2001 yılları arasında ve 2008-2009 ile 2009-2010 sezonlarında Efes’i çalıştırmıştı. Ergin Ataman, İHA’ya konuştu.

Bu sezon çalışmayacaktım

Velimir Perosevic’in iyi bir antrenör olduğunu söyleyen Ergin Ataman, “Euroleague’de son maçta Final-Four’un kapsından döndü. Bu sene şanssızlık ve sıkıntılar olmuş. Kulüp de yolları ayırma kararı almış. Beni aradılar, ben de kabul ettim. Sonuçta benim basketbol antrenörlüğüne başladığım kulüp. Çok iyi tanıdığım bir camia. Daha önce çalıştırmıştım. Güven duyduklarını belirttiler. Bu sezon çok çalışma taraftarı değildim, dinlenmeyi düşünüyordum. Efes olunca farklı. Kendi kulübümüz. Euroleague kulübü. Türkiye ve Avrupa’da ekol bir takım. İhtiyaçları olduğunu belirttiler, ben de kabul ettim” dedi.

Kendi sistemimi uygulamaya çalışıyorum

Kendi için kolay bir dönem olmadığını söyleyen Ergin Ataman, “İki sistemin arasında takımı götürmeye çalışıyorum. Çünkü bir anda yeni bir sisteme döndüğümüz zaman oyuncuların kafasında ciddi anlamda karışıklıklar olabilir. Ben kendi sistemimi monte etmeye çalışıyorum. Bir yandan da oyuncuları tanıyorum. Yavaş yavaş bir takım düzenlemeler yapacağız. Bugünden takıma takviye veya şu oyuncularla tasarrufumuz söz konusu değil”

Takımın bulunduğu durum alışılmış bir durum değil

Euroleague’de matematiksel şans devam ettiği sürece mücadeleyi bırakmayacaklarını söyleyen Ergin Ataman, “Şu an Anadolu Efes’in bulunduğu durum alışılmışın dışında bir durum. Zaten sezon içerisinde antrenör değişikliğine gitmesinde temel sebep bu. Ama bakıldığı zaman Euroleague’de her şey değişebiliyor. Geçen yıl bunu Galatasaray ile yaşadım. İlk devre oldukça kötü performanstan sonra ikinci yarı iyi bir performansla yukarılara kadar gelmiş ama play-off yapamamıştık” diye konuştu.

Anadolu Efes de rekabette olacak

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ndeki rekabetin hatırlatılması üzerine Ergin Ataman, “Efes de bu rekabetin içinde olacak. Anadolu Efes’in Türkiye liginde hedefi her zaman şampiyonluktur. Onun için bu mücadelenin içine girecek. Zaten ligdeki durumuna baktığımız zaman çok büyük bir kayıp gözükmüyor. Kapasitesini de zaman zaman göstermiş bir takım. Almış olduğu kötü mağlubiyetler de var. Ligde Fenerbahçe’yi de yenmiş bir takım. Ligin ikinci yarısında tam yarışın içine gireceğini düşünüyorum. Ligde her maç önemli” şeklinde konuştu.

McCollum hakkında..

Galatasaray Odebank’ta da beraber çalıştığı Amerikalı yıldız Errick McCollum’un çok iyi bir oyuncu olduğunu söyleyen Ergin Ataman, “Zaten bunu Galatasaray’ın Eurocup şampiyonluğunda da ispat etti. Bu sezon da formda bir oyuncu. Euroleague’de takımın sayı yükünü sırtlıyor. Birbirimizi iyi tanıyoruz. İnşallah o uyum takıma yansır ve takım başarılı olur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir